Ladle (uncertain)
CG2017-3-40.13
From: Insular Southeast Asia
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2017-3-40.13 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Insular Southeast Asia |
| Section | Oceanian |
| Materials | Metal |
| Description | Iron, made in one piece, very heavy. Flaring socket for insertion of handle, head with hollow that could hold small amount of liquid. Could also be a hammer. |
| Length | 19 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Thickness | 3.5 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




