Tool
CG2017-3-40.12
From: Insular Southeast Asia
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2017-3-40.12 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Insular Southeast Asia |
| Section | Oceanian |
| Materials | Metal |
| Description | Long, flat, narrow flared iron blade with straight end, not sharp. Brass (?) base, open at bottom for mounting on handle: four rows of punctate decoration at top, 5 raised rings at bottom, Chisel? |
| Length | 31.5 cm |
| Width | 4 cm |
| Thickness | 3.3 cm |
| Other Number | 16116? - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




