Tool
CG2017-3-40.11
From: Insular Southeast Asia
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2017-3-40.11 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Insular Southeast Asia |
| Section | Oceanian |
| Materials | Metal |
| Description | Short, flat, flared iron blade with straight edge. Long, round, hollow base for mounting on handle. Chisel? |
| Length | 19.8 cm |
| Width | 4.3 cm |
| Thickness | 2.9 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




