Tool
CG2017-3-40.10
From: Insular Southeast Asia
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2017-3-40.10 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Insular Southeast Asia |
| Section | Oceanian |
| Materials | Metal |
| Description | Flat, broad, flared iron blade with slightly curved edge. Short, round, hollow base for mounting on handle. Chisel? |
| Length | 13.9 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Thickness | 3.1 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




