Tool
CG2017-3-40.8
From: Insular Southeast Asia
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2017-3-40.8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Insular Southeast Asia |
| Section | Oceanian |
| Materials | Metal |
| Description | Large, flat, broad oval iron tool head, with tang. Very slightly convex-concave. Abraded at end on concave side. Spade? |
| Length | 37.9 cm |
| Width | 15 cm |
| Thickness | 1.7 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




