Tool
CG2017-3-40.5
From: Insular Southeast Asia
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2017-3-40.5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Insular Southeast Asia |
| Section | Oceanian |
| Materials | Metal |
| Description | Flat, rectangular iron blade with short tang. Very slightly concave/convex. Longitudinal split on concave side. Tang square in cross-section. Bird's nest harvester blade? |
| Length | 13.6 cm |
| Width | 7.3 cm |
| Thickness | 1 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




