Tool
CG2017-3-40.4
From: Insular Southeast Asia
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2017-3-40.4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Insular Southeast Asia |
| Section | Oceanian |
| Materials | Metal |
| Description | Flat, rectangular iron tool (adze?) with transverse blade and long tang. Ends of blade not bent in. Borneo? Compare P435A. |
| Length | 17.2 cm |
| Width | 11.3 cm |
| Thickness | 1.6 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




