Tool
CG2017-3-40.1
From: Insular Southeast Asia
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2017-3-40.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Insular Southeast Asia |
| Section | Oceanian |
| Materials | Metal |
| Description | Flat, rectangular iron tool (adze?) with transverse blade and long tang. Ends of blade bent inwards. Woven peel guard. Borneo (?) Compare P435A. Peel guard is also typical of Borneo. |
| Length | 17.8 cm |
| Width | 12.6 cm |
| Thickness | 2.5 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




