Figurine
29-85-920
From: Egypt | Mit-Rahineh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-85-920 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Mit-Rahineh |
| Locus | South Portal Area |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Small tan faience figurine of a hedgehog. Flat base with no inscription. Back is rendered with a cross-hatched pattern. Probable hole at the top, and the remains of a handle indicate that this may have been a vessel. Broken and mended. |
| Height | 4.42 cm |
| Length | 6.44 cm |
| Width | 4.25 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Mit-Rahineh (Memphis), Egypt, 1915-1920 |
| Other Number | CG2004-4-81 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

