Basket Lid
NA1363B
From: United States of America | Louisiana
Curatorial Section: American
| Object Number | NA1363B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chitimacha |
| Provenience | United States of America | Louisiana |
| Culture Area | Southeast Culture Area |
| Date Made | circa 1900 |
| Section | American |
| Materials | Rivercane |
| Technique | Basketry |
| Description | Double-weave |
| Height | 36.5 cm |
| Width | 36 cm |
| Depth | 36 cm |
| Credit Line | Purchased from Miss McIlhenny, 1906 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




