Labret
49-25-300
From: United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada
Curatorial Section: American
| Object Number | 49-25-300 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | E2E 0-6" |
| Section | American |
| Materials | Steatite |
| Description | Greenish sheatite with relatively fresh cuts on it. Oblong shape |
| Length | 2.8 cm |
| Width | 2 cm |
| Thickness | 1.1 cm |
| Credit Line | Survey of Northern Tlingit Country, Frederica de Laguna, 1949 |
| Other Number | 105 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.