| Object Number | 2017-26-8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tuareg |
| Provenience | Nigeria |
| Section | African |
| Materials | Copper Alloy (uncertain) |
| Description | Solid open bangle bracelet. Incised geomrtirc designs on three exterior sides of bracelet, interior of bracelet is smooth. Bangle terminates at each end with a large faceted knob, circular arms and central portion of bangle is rasied and square-haped. |
| Length | 12.5 cm |
| Width | 10 cm |
| Depth | 3.5 cm |
| Credit Line | Gift of David C. and Karina Rilling, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




