Finger Piano
Sanza
AF774
From: Zaire | Belgian Congo | Bangala District
Curatorial Section: African
| Native Name | Sansa |
| Object Number | AF774 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bapoto |
| Provenience | Zaire | Belgian Congo | Bangala District |
| Section | African |
| Materials | Wood | Brass | Iron |
| Description | Rectangular wooden box ornamented with brass-headed nails; 8 metal keys. |
| Height | 4.5 cm |
| Length | 15 cm |
| Width | 11 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 475 - Field No SF | I-443 - Seder Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
