| Object Number | 2017-26-7 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Igbo |
| Provenience | West Africa |
| Section | African |
| Materials | Copper Alloy (uncertain) |
| Description | Solid open twisted bangle bracelet terminating in squared off ends. Surfaces between raised twists appear encrusted over a individual twists or rope designs. Terminated ends are decorated with crosshatch and circles separated by straight lines. |
| Length | 10.7 cm |
| Width | 8.7 cm |
| Depth | 3.3 cm |
| Credit Line | Gift of David C. and Karina Rilling, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




