| Object Number | 2017-26-6 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | West Africa |
| Section | African |
| Materials | Copper Alloy (uncertain) |
| Description | Solid open bangle bracelet. Smooth is decorated with incised lines in a twist pattern and circles near ends. Inside of bracelet is smooth. Terminates at each ends with circular undecorated knobs. |
| Length | 10.8 cm |
| Width | 9.8 cm |
| Depth | 2.3 cm |
| Credit Line | Gift of David C. and Karina Rilling, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




