| Object Number | 2017-26-5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Igbo |
| Provenience | West Africa |
| Section | African |
| Materials | Copper Alloy (uncertain) |
| Description | Solid open twisted bangle bracelet terminating in flatten off ends. Body of bracelet is in twisted or rope design terminating in smooth cylindrical flat ends. |
| Length | 9.5 cm |
| Width | 8.6 cm |
| Depth | 2.5 cm |
| Credit Line | Gift of David C. and Karina Rilling, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




