| Object Number | 2017-26-3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Igbo |
| Provenience | West Africa |
| Section | African |
| Materials | Copper Alloy (uncertain) |
| Description | Solid open twisted bangle bracelet terminating in rounded ends. Surfaces between raised twists have crosshatch design. |
| Length | 8.2 cm |
| Width | 7.1 cm |
| Depth | 1.8 cm |
| Credit Line | Gift of David C. and Karina Rilling, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




