| Object Number | 2017-26-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | West Africa |
| Section | African |
| Materials | Copper Alloy (uncertain) |
| Description | Solid open bangle bracelet terminating in flatten off ends. Body of bracelet is smooth cylindrical shape with central rasied ridge of circular nubs. |
| Length | 10 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Depth | 1.8 cm |
| Credit Line | Gift of David C. and Karina Rilling, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




