| Object Number | 2017-26-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tuareg |
| Provenience | West Africa |
| Section | African |
| Materials | Copper Alloy (uncertain) |
| Description | Solid open bangle bracelet. Smooth undecorated surface terminated at each end with a large faceted knob. Surfaces of alternating faces are decorated - Diamond faces decorated with crosshatch pattern and triangular faces decorated with crosshatch pattern and three raised circles. |
| Height | 10.3 cm |
| Length | 12.4 cm |
| Depth | 4.2 cm |
| Credit Line | Gift of David C. and Karina Rilling, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




