Disc
49-25-289
From: United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort
Curatorial Section: American
| Object Number | 49-25-289 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | D2E 6-12" |
| Section | American |
| Materials | Marble (Stone) |
| Description | Roughly shaped disc of white marble with shallow drilled pit on one face. Probably unfinished bead or amulet |
| Thickness | 1.4 cm |
| Outside Diameter | 4.3 cm |
| Credit Line | Survey of Northern Tlingit Country, Frederica de Laguna, 1949 |
| Other Number | 74 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.