Statuette
E6709
From: Egypt | Abydos | El-Arabeh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E6709 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos | El-Arabeh |
| Locus | E5 |
| Period | Middle Kingdom | Twelfth Dynasty |
| Date Made | 1938 - 1759 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone | Paint |
| Technique | Painted |
| Iconography | Woman |
| Description | Figure of a woman with a wig; in two pieces. Doll. Details in black. Broken away below the knees. |
| Height | 15.7 cm |
| Width | 5.3 cm |
| Depth | 4 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egyptian Research Account, 1900 |
| Other Number | AES 1539 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




