Textile Fragment
30849A
From: Peru | Pachacamac | Gravefield I
Curatorial Section: American
| Object Number | 30849A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Pachacamac | Gravefield I |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Cotton |
| Description | Brown and white checker Fragment of a brown and white checkerboard patterned cotton textile. Definite front and back to textile. Long floats on back. Squares of patchwork roughly 3cm x 2cm. A bit of the weft selvage edge visible, but otherwise this is a fragment. Color(s): Brown and white. |
| Length | 28 cm |
| Width | 5.5 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 2073 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




