Blade
64-13-8
From: Panama | Canal Zone
Curatorial Section: American
| Object Number | 64-13-8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Panama | Canal Zone |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Description | retouched on flake back to form two notches, both ends blunt, triangular cross section |
| Length | 6 cm |
| Width | 1.8 cm |
| Thickness | 1.2 cm |
| Credit Line | Gift of John Witthoft, 1964 |
| Other Number | 323 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.