Baobab Nut
31-33-175
From: Australia | Western Australia | Derby, Western Australia
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 31-33-175 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Australia | Western Australia | Derby, Western Australia |
| Section | Oceanian |
| Materials | Baobab Nut |
| Technique | Carved |
| Description | Round baobab pod, with no stem. The dark outer skin has been scratched to produce designs by revealing the lighter colored woody layer below. Designs include large speckled bird, boomerangs, branches of leaves. |
| Length | 12 cm |
| Width | 10 cm |
| Outside Diameter | 10 cm |
| Credit Line | Purchased from A. E. West, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




