Amulet
33-13-548
From: Iraq | Fara
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 33-13-548 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Fara |
| Locus | Level II, F I 96, section 4, -.65 |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Stone |
| Iconography | Eagle |
| Description | Grey stone. Eagle. |
| Height | 0.3 cm |
| Length | 2.8 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Credit Line | Expedition to Fara, Iraq, Erich F. Schmidt, 1931 |
| Other Number | F 230 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.