| Object Number | 31-16-196 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Terracotta |
| Iconography | Boat |
| Description | Pottery. Hollow. Lozenge shaped. Buff ware, crude. |
| Height | 4 cm |
| Width | 7.9 cm |
| Depth | 19.4 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




