Flake
69-16-507
From: Alaska | Unalakleet
Curatorial Section: American
| Object Number | 69-16-507 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Unalakleet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Archaeology Area | N6.5, W8.75 - floor midden |
| Locus | IP House |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Light grey, fine-grained rock. Irregular shape. Flaked on both surfaces. |
| Length | 3.7 cm |
| Width | 1.7 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Alaska Unalaklett Expedition; Bruce Lutz, 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.