Jug
49-12-754
From: Cyprus | Kourion | Kaloriziki
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 49-12-754 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Kaloriziki |
| Site Name | Kourion |
| Locus | Tomb 27:24 |
| Period | Cypro-Archaic I |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Plain White IV |
| Description | Complete but chipped. Profiled base. Clay: gray-green to olive color, with fine dark sand. |
| Height | 14.1 cm |
| Width | 12.9 cm |
| Outside Diameter | 11.3 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, J. F. Daniel, 1949 |
| Other Number | P398 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




