| Object Number | 38-20-2A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chinese |
| Provenience | China |
| Period | Tang Dynasty |
| Date Made | Tang Dynasty |
| Section | Asian |
| Materials | Silver | Gold |
| Technique | Niello |
| Description | Bowl with lid (38-20-2B). Solid silver with floral pattern in gold niello. Shallow bowl with ring base and rounded sides which are divided by ridges (interior) into five vertical panels. |
| Height | 7.3 cm |
| Outside Diameter | 24.3 cm |
| Credit Line | Purchased from Ralph Chait, 1938 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




