Side Blade Fragment
69-16-497
From: Alaska | Unalakleet
Curatorial Section: American
| Object Number | 69-16-497 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Unalakleet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Archaeology Area | N7.6, W8.5 - floor midden |
| Locus | IP House |
| Section | American |
| Materials | Obsidian |
| Description | Asymmetrical. Distal edge appears straight. Proximal edge appears arcuate. Ridge appears to be on longitudinal axis. Both surfaces flaked. Distal edge has slightly finer retouch than proximal edge. Broken perpendicular to longitudinal axis - only one end remains. |
| Length | 1.6 cm |
| Width | 1.6 cm |
| Thickness | 0.3 cm |
| Credit Line | Alaska Unalaklett Expedition; Bruce Lutz, 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.