Coconut Shell
Lid
AF2039E
Location: On Display in the Africa Galleries
From: Nigeria | Benin Kingdom
Curatorial Section: African
| Object Number | AF2039E |
| Current Location | Africa Galleries - On Display |
| Culture | Edo (Africa) |
| Provenience | Nigeria | Benin Kingdom |
| Date Made | 19th century CE |
| Section | African |
| Materials | Coconut Shell |
| Technique | Carved |
| Description | Coconut shell decorated with incised abstract forms. |
| Height | 5 cm |
| Length | 7.2 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Purchased from W. O. Oldman, 1912 |
| Other Number | 24466 - Dealer's Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




