Coconut Shell
Lid
AF2039D
From: Nigeria | Benin Kingdom
Curatorial Section: African
| Object Number | AF2039D |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Edo (Africa) |
| Provenience | Nigeria | Benin Kingdom |
| Date Made | 19th century CE |
| Section | African |
| Materials | Coconut Shell |
| Technique | Carved |
| Description | Coconut shell decorated with incised abstract forms and human figures. |
| Height | 5.3 cm |
| Length | 8.8 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Credit Line | Purchased from W. O. Oldman, 1912 |
| Other Number | 24467 - Dealer's Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




