Moccasin
NA4234
From: Canada | Coppermine River
Curatorial Section: American
| Object Number | NA4234 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Eskimo |
| Provenience | Canada | Coppermine River |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Hide |
| Description | One of a pair of moccasins. Vamp is cut to form a design of parallel diagonal lines that meet in the center. Drawstring cuff with sinew laces. The sole is constructed of two separate, thick pieces of hide. |
| Height | 9 cm |
| Length | 25 cm |
| Width | 15 cm |
| Credit Line | Purchased from Joseph Bernard; subscription of John Wanamaker, 1915 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


