Point
97-563-770
From: North America | United States of America | New Jersey | Monmouth County
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-770 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | New Jersey | Monmouth County |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Jasper |
| Technique | Chipped |
| Description | Pebble jasper? Very weathered. Shouldered on one side. Pointed base. |
| Length | 4.8 cm |
| Width | 1.9 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-770 - Old Museum Number | 5110 - ANSP Number | 38 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


