| Object Number | 29-128-832 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman |
| Provenience | Mediterranean |
| Period | Imperial Roman Period |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Chalcedony |
| Technique | Cameo |
| Iconography | Roman Wolf | Romulus | Remus |
| Description | Sommerville: Romulus, Remus, and the She-Wolf. Tenerae, Case ZZ. Vermeule: Chalcedony. Cameo. (Unmounted) in two layers. The Roman Wolf with the Twins, Romulus and Remus. Roman Imperial. |
| Height | 1.4 cm |
| Width | 1.8 cm |
| Depth | 0.6 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 832 - Sommerville Gem Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




