Blade
64-13-12
From: Panama | Canal Zone
Curatorial Section: American
| Object Number | 64-13-12 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Panama | Canal Zone |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Description | predominantly unfacially retouched on blade front[slightly retouched on back side at pointed end also] 2 notches at pointed end roughly triangular in section |
| Length | 5.2 cm |
| Width | 2.9 cm |
| Thickness | 1.1 cm |
| Credit Line | Gift of John Witthoft, 1964 |
| Other Number | 919 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.