| Object Number | A459 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ainu |
| Provenience | Japan | Hokkaido |
| Section | Asian |
| Materials | Wood | Animal Bone | Brass |
| Description | Tamapaku-o-p (タンパクオプ). A smoking kit made up of a pipe (ニキセリ), pipe holder, and tobacco box. The ojime piece is made of deer horn (Cervus nippon yesoensis ). |
| Length | 35 cm |
| Width | 16 cm |
| Depth | 5.2 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. Hiram M. Hiller, 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




