| Object Number | 39-13-7A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands |
| Section | Oceanian |
| Materials | Metal | Wood |
| Description | Steel blade, wooden handle. Wooden sheath bound with plaited rattan. |
| Length | 61.3 cm |
| Width | 3.7 cm |
| Credit Line | Gift of Stuart Mudd, 1939 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



