| Object Number | 29-235-38 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Italy |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Stone |
| Description | An ancient Roman stone die with intaglios in which were cast the tessarae used by the Roman soldiers to enable them to re-enter the camps at night. |
| Length | 12.5 cm |
| Width | 7.8 cm |
| Depth | 1.4 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 1884 - Sommerville Amulet/Talisman Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



