Whetstone
35-21-47A
From: North America | United States of America | Alaska | Middle Yukon Valley | Kateel | Koyukuk River | Kashim
Curatorial Section: American
| Object Number | 35-21-47A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Modern Indian |
| Provenience | North America | United States of America | Alaska | Middle Yukon Valley | Kateel | Koyukuk River | Kashim |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Sandstone |
| Description | With red paint on working surface. |
| Length | 9.2 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Yukon Expedition, Frederica de Laguna, 1935 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.