Whetstone
35-21-252A
From: North America | United States of America | Alaska | Lower Yukon River Valley | Bonasila
Curatorial Section: American
| Object Number | 35-21-252A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Alaska | Lower Yukon River Valley | Bonasila |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | Above roof, house #1 |
| Section | American |
| Materials | Sandstone |
| Description | Slabs Very fine grained silicified sandstone. |
| Length | 10.5 cm |
| Width | 4 cm |
| Credit Line | Yukon Expedition, Frederica de Laguna, 1935 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.