Preparing Supper
51-51-1
From: Zaire | Elizabethville | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Title | Preparing Supper |
| Object Number | 51-51-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Zaire | Elizabethville | Belgian Congo |
| Creator | Mwenze Kibwanga |
| Section | African |
| Materials | Fiber | Oils | Wood |
| Iconography | Human Figures | Drum |
| Description | Three standing human figures. Predominantly browns and yellows on light grey background. All painting in long dashes. |
| Length | 76.2 cm |
| Width | 95.25 cm |
| Depth | 6.35 cm |
| Credit Line | Purchased from Belgian Government Information Centre, 1951 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.