Scraper
35-21-245A
From: North America | United States of America | Alaska | Lower Yukon River Valley | Bonasila
Curatorial Section: American
| Object Number | 35-21-245A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Alaska | Lower Yukon River Valley | Bonasila |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | Floor of porch, house #1 |
| Section | American |
| Materials | Andesite |
| Description | Ulo-shaped scrapers. Andesite or andositic Tuff |
| Length | 9.3 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Credit Line | Yukon Expedition, Frederica de Laguna, 1935 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.