Scraper
35-21-231A
From: North America | United States of America | Alaska | Lower Yukon River Valley | Bonasila
Curatorial Section: American
| Object Number | 35-21-231A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Alaska | Lower Yukon River Valley | Bonasila |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | Beach on Terrace #1 |
| Section | American |
| Materials | Andesite |
| Description | Ulu-shaped scraper. Stone with curved edges |
| Length | 15.8 cm |
| Width | 10.6 cm |
| Credit Line | Yukon Expedition, Frederica de Laguna, 1935 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.