Whetstone
35-21-212E
From: North America | United States of America | Alaska | Lower Yukon River Valley | Bonasila | Bonasila Beach
Curatorial Section: American
| Object Number | 35-21-212E |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Alaska | Lower Yukon River Valley | Bonasila | Bonasila Beach |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Sandstone |
| Description | Sandstone bar. 4 sides whetted. End used as hammer |
| Height | 3 cm |
| Length | 6.5 cm |
| Width | 2.3 cm |
| Credit Line | Yukon Expedition, Frederica de Laguna, 1935 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.