Whetstone
35-21-164A
From: North America | United States of America | Alaska | Lower Yukon River Valley | Blackburn | Blackburn Slough
Curatorial Section: American
| Object Number | 35-21-164A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Alaska | Lower Yukon River Valley | Blackburn | Blackburn Slough |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Sandstone |
| Description | Slab. Whetted on one side. Fine-grain sandstone |
| Length | 5 cm |
| Width | 2.8 cm |
| Credit Line | Yukon Expedition, Frederica de Laguna, 1935 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.