Projectile Point
97-563-10446
From: United States of America | Texas | Davis County
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-10446 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Texas | Davis County |
| Culture Area | Southeast Culture Area (uncertain) | Great Plains Culture Area (uncertain) | Southwest Culture Area (uncertain) |
| Section | American |
| Materials | Chalcedony |
| Description | Chalcedony; gray; elongated, parallel-sided, blade; narrowing at tip; triangular cross-section; very small shoulder on one side; straight stem, one side and corner damaged. |
| Length | 6.4 cm |
| Width | 2.3 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-10446 - Old Museum Number | 27926 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

