Adze Blade
CG2017-3-73
From: United States of America | Hawaiian Islands
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2017-3-73 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hawaiian |
| Provenience | United States of America | Hawaiian Islands |
| Culture Area | Oceania | Polynesia |
| Section | Oceanian |
| Materials | Basalt |
| Description | Rougly hewn, possibly an adze blade. Written on one surface in white crayon: MAUNA KEA HAWAII, so probably made of basalt from the quarry on that volcano. |
| Length | 19.7 cm |
| Width | 5 cm |
| Thickness | 3.5 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


