Tile
29-103-1116
From: Israel | Beth Shean
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-103-1116 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Israel | Beth Shean |
| Archaeology Area | Level II, LTE, Area 2 |
| Locus | LTE, Area 2 |
| Period | Byzantine |
| Date Made | 300-700 CE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | Small, red ware |
| Height | 0.021 m |
| Length | 0.08 m |
| Width | 0.093 m |
| Credit Line | Expedition to Beth Shean (Beisan); Clarence Fisher, 1921-1928 |
| Other Number | 756 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




