Bracelet
Beads
30-33-27B
From: Russia | Maikop | Kuban
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 30-33-27B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Scythian |
| Provenience | Russia | Maikop | Kuban |
| Date Made | 399-200 BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Gold |
| Technique | Soldered | Punched |
| Description | String of 103 small gold beads. |
| Height | 0.2 cm |
| Length | 17.4 cm |
| Outside Diameter | 6 cm |
| Credit Line | Purchased from the Anderson Galleries (Canessa Estate Sale), subscription of William Hinckle Smith, 1930 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




